Biyografi

1980 Ankara doğumlu gitarist Behzat Cem GÜNENÇ müzik eğitimine küçük yaşta Ercan TANİŞ ile başladı. 1993 yılında T.R.T. için Klasik Gitar video klipleri hazırladı. 1994 yılında İtalyan gitarist Roberto PORRONI’nin desteği ile burslu olarak İtalya’da ve İsviçre’de Ustalık Sınıflarına katıldı. 1998 yılında Heinz WALLISH ile Viyana Devlet Konservatuarı’nda 2000 yılında da Graz Şehir Konservatuarı’nda Johanne PALIER ile konser gitaristliği çalıştı ve bu şehirlerde çok sayıda konserler verdi. 2003 yılında askerlik görevini müzisyen olarak Kars şehrinde 300 solo resital vererek onur belgesi ile bitirdi. Gitarist olarak Fazıl SAY, Necati GİRAY, Cem KÜÇÜMEN, Ceyhun SAKLAR, METE ÇARIKÇI gibi kompozitörlerin eserleri’nin ilk seslendirişlerini gerçekleştirmiştir. I. T. U. Gitar Festivali ve K.T.Ü. Gitar Festivali organizatörlerindendir.
Konser gitaristliği eğitimi yanı sıra 2004–2009 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarında Müzikoloji eğitimi aldı.

2009 yılında “Türk Klasik Gitar Metotlarının İncelenmesi” başlıklı bitirme çalışmasını hazırlayarak kendi özgün Klasik Gitar metodunu oluşturdu. 2010 yılında “Klasik Gitar çalmak ister misiniz?” isimli gitar metodunu yayınladı. Bu metoddaki kendi özgün yöntemini geliştirebilmek için 700 kişiye ücretsiz Klasik Gitar eğitimi verdi.

2010 yılında İTÜ Devlet Konservatuvarı Yüksek Lisans Programında kompozisyon, orkestrasyon,  oda müziği yazımı, atonal müzik dersleri aldı.

2011-2014 yılları arasında Fazıl SAY’ın müzik asistanı, kopisti ve ekibinin müzik danışmanı olarak çalıştı. Yurt içi ve yurt dışında sayısız konser, festival ve organizasyonda görev aldı. Kopist olarak yazdığı eserler arasında 2. Senfoni “Mezopotamya”,3. Senfoni “Universe”, Piyano Konçertosu ”Su”, Ney Konçertosu ”Hezarfen”, Piyano-Çello Sonatı ”4 Şehir”, Klarnet-Çello Sonatı, Ses gibi bugün dünya Klasik Müzik repertuvarında önemli yere sahip eserler bulunmaktadır.

Gitar müziği bestecisi olarak çok sayıda çalışması bulunan B. Cem Günenç’e ait eserler yurt içinde ve yurt dışında önemli Gitar Festivallerinde sıklıkla seslendirilmektedirler. Eserlerinden 1. Karadeniz Dansı Hollandalı Gitar Virtüözü Esther STEENBERGEN tarafından 2008 Eylül ayında çıkarttığı New Repertoire albümünün açılış parçası olarak kayıt edilmiştir.

Çalışmaları ile müzik otoritelerinden her zaman övgüler alan sanatçı performans, müzikoloji, pedagoji, kompozisyon çalışmalarına yoğun şekilde devam etmektedir.

Akademisyen olarak Behzat Cem GÜNENÇ İTÜ Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Çalgı Eğitim Programında öğretim görevlisi olarak Klasik Gitar dersleri vermiş bugün ise görevine Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünde ve Nişantaşı’nda ev stüdyosunda devam etmektedir.


Kitap

Klasik Gitar Çalmak İster  misiniz?  (ISBN: 978-9944-313-81-0)


Kompozisyonlar

Eserlerinden 12 Küçük Etüt ve Klasik Gitar Çalmak İster misiniz? Yalın Yayıncılık tarafından basılmıştır. D&R, Pan Yayınevi gibi kitapçılarda ayrıca bütün internet kitap satış sitelerinde bulabilirsiniz. Basılmamış eserler için lütfen Cem Günenç ile iletişime geçin.

2 Prelüt / 2 Preludes

3 Etüt / 3 Etudes

4 Karadeniz Dansı / 4 Black Sea Dances

Günah Çıkartma / Confession

Eski bir İstanbul şarkısı üzerine fantezi / Fantasy on an old Istanbul Song

Love Story teması üzerine çeşitlemeler / Estoria de Amor

Mucizeler Şehri / City of Miracles ( 3 Gitar ) Triobio için (Bedri KOÇAK, İlter CEBECİ, Onur ÖNEM)

Dokuz Sekizlik / 9/8 ( 2 gitar) DuoİST için (Tolgahan ÇOĞULU, Erhan BİROL)

12 Küçük Etüt / 12 Easy Etudes (KB9230300)

Zümrüdü Anka / Phoenix

Sonat “Hayat” / Sonata” Life”


Düzenlemeler

Amed Nesim-i subh dem (Tolgahan Çoğulu mikrotonal gitar gitar projesi için)

Çay elinden Öteye ( 3 Gitar )  Ege Gitar Trio için (Özgüç Acun ARSLAN, Ceren BARAN ve Sevcan TAHTACI)

Haydar Haydar

Nikriz Sirto

Trakya Damat Halayı

Ahmet Kaya “Ağlama annem”

Neşet Ertaş “Yalan Dünya”


Projeler

İ.T.Ü. Gitar Günleri I-II

Başta uluslararası boyutta gelenekselleşmiş bir platform olması hedeflenen İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı tarafından  İTÜ Gitar Günleri  kapsamında birçok etkinlik düzenlendi. Etkinlikte beş gün boyunca resital programları sunuldu ve etkinliklerin son günü ise seminer, gitar sergisi ve ustalık sınıfları düzenlendi. Behzat Cem Günenç festivalin organizatörü olarak etkinlik yöneticisi olarak görev almıştır.

K.T.Ü. Gitar Günleri I

Başta uluslararası boyutta gelenekselleşmiş bir platform olması hedeflenen K.T.Ü.  Devlet Konservatuarı tarafından  KTÜ Gitar Günleri  kapsamında Konser, seminer, ustalık sınıfı, çocuk atölyesi gibi birçok etkinlik düzenlendi.  Behzat Cem Günenç festivalin organizatörü olarak etkinlik yöneticisi olarak görev almıştır.

Klasik Gitar Çalmak İster misiniz?

Behzat Cem Günenç tarafından 2,5 yılda tamamlanan 600’den fazla öğrenci üzerinde denenmiş başarılı bir “Gitar Öğretme Sistemi”. Temel bilgiler, teller, etütler, gitar teknikleri, repertuvar ve gitar tarihinden oluşan 6 bölüm detaylıca hazırlanmış olup çok sesli Klasik Gitar müziği ile tanışmak isteyen, yeni başlayan gitar öğrencilerine eşsiz bir rehber niteliğindedir. Metod tüm içeriği ile Türkiye’de bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı ve gelişmiş metottur.

Bizim Mahallenin Orkestrası

Genç Klasikçilerin eğitim  projesi olan Bizim Mahallenin Orkestrası projesi için Sanayi mahallesi semtinde yetenek taraması yapılmış detaylı değerlendirmeler sonucu eğitim almaya hak kazanan öğrencilere Keman, Çello, Piyano, Gitar eğitimi ücretsiz olarak verilmiştir. Behzat Cem Günenç bu proje içerisinde  sınav komitesi Jüri üyesi, Gitar departmanı süpervizör ve eğitimcisi olarak görev almıştır.


 

Copyright (c) 2015 Behzat Cem Günenç | Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz hiçbir içerik kullanılamaz.